logo
تلفن

صفحه نخست

مجله سلامت پزشک‌بوک

مجله سلامت پزشک‌بوک

image
icon

0

icon

0

icon

موثرترین نوع واکسن گارداسیل (HPV)، قیمت، عوارض و فواید آن

واکسن HPV یا گارداسیل، کارساز‌ترین گزینه برای مبارزه با ویروس پاپیلومای انسانی یا زگیل تناسلی است. این بیماری در چند سال اخیر در سراسر دنیا به شدت شیوع پیدا کرده و سلامت جسمی و جنسی افراد را به خطر انداخته است اما خوشبختانه واکسن‌های مختلفی برای جلوگیری از ابتلا به آن ساخته شده که بسیار کارساز هستند.

ادامه مطلب

image
icon

0

icon

0

icon

جدیدترین علائم کرونا با شیوع سویه های جدید BQ1 و XBB

امیکرون نام سویه جدید از ویروس کرونا است که برای اولین‌بار در آفریقای جنوبی کشف شد و به‌سرعت در سراسر جهان گسترش پیدا کرد. اصلی‌ترین علائم کرونا امیکرون عبارت‌اند از بدن‌درد، سردرد، عطسه، آبریزش بینی، خارش گلو و خستگی.نکته مهم در مورد امیکرون، مدت زمانی است که این ویروس فرد را درگیر می‌کند.

ادامه مطلب

image
icon

0

icon

0

icon

تغذیه نوزادان و کودکان، مواد خوراکی ضروری و نحوه غذا خوردن آنها

تغذیه (Nutrition) مناسب برای سلامت کودک، از بدو تولد تا بزرگسالی یک موضوع اساسی است. تغذیه صحیح در سه سال اول زندگی به دلیل نقش آن در کاهش عوارض و مرگ و میر، کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن در طول عمر و همچنین رشد منظم ذهنی و جسمی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

ادامه مطلب

image
icon

0

icon

0

icon

چرا پوستمان آسیب می‌بیند؟

پوست (Skin) یکی از مهم ترین اندام های بدن است و مراقبت از آن به طور مستقیم بر سلامت آن موثر است. پوست به عنوان یک محافظ عمل می‌کند و در برابر عناصر خارجی آسیب پذیر بوده و بیشتر از آن چیزی که فکر می‌کنید تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

ادامه مطلب

image
icon

0

icon

0

icon

چرا دندان هایمان تیر می‌کشد؟!

تیر کشیدن دندان (Throbbing tooth) ممکن است نشانه‌ای از یک دندان آسیب دیده باشد. پوسیدگی دندان، وجود حفره در دندان و عفونت در دندان یا لثه ممکن است باعث تیر کشیدن دندان شوند. دندان درد یا پالپیت معمولا در اثر عفونت یا التهاب در دندان ایجاد می‌شود. مایع صورتی درون دندان (پالپ) که حاوی بافت، اعصاب و رگ های خونی است به سالم و زنده نگه داشتن آن کمک می‌کند.

ادامه مطلب

image
icon

0

icon

0

icon

چه چیزهایی را نباید ناشتا بخوریم؟

بارها شنیده‌ایم که صبحانه از وعده های مهم غذایی است،‌ اما خوردن یک صبحانه ناسالم می‌تواند به مراتب بدتر از نخوردن آن باشد. یک صبحانه سالم شامل فیبر، پروتئین و چربی سالم است که هم انرژی تان را تامین کند و هم به شما احساس سیری دهد. اما یک صبحانه ناسالم می‌تواند با احساس تنبلی، افزایش وزن و افزایش خطر بیماری های مزمن همراه باشد.

ادامه مطلب

image
icon

0

icon

0

icon

قرص آزیترومایسین (Azithromycin) 250و 500، موارد مصرف و عوارض آن

آزیترومایسین (Azithromycin) یک آنتی بیوتیک در مقابله با باکتریها که برای درمان عفونتهای ناشی از باکتری مانند عفونتهای تنفسی، عفونتهای پوستی، عفونت چشم، گوش و بیماریهای مقاربتی استفاده می‌شود.

ادامه مطلب

image
icon

0

icon

0

icon

سه روش پیشگیری از کم خونی در بارداری

تغییرات بدن در دوران بارداری برای هر فرد متفاوت است، اما از جمله مشکلاتی که بیشتر در افراد مشاهده می‌شود، افزایش خطر ابتلا به کم خونی در این دوران است. کم خونی زمانی اتفاق می‌افتد که بدن گلبول های قرمز کافی برای حمل اکسیژن به بافتها را نداشته باشد.

ادامه مطلب

image
icon

0

icon

0

icon

دوبینی (Diplopia)،‌ عوامل ایجاد و راههای درمان آن

در دوبینی (Diplopia) شما دو تصویر از یک جسم می‌بینید که به آن دید دوتایی هم گفته می‌شود. معمولا این مشکل به علت یک بیماری زمینه‌ای است که شناسایی و درمان آن به رفع مشکل کمک کرده و از بروز سایر علائم جلوگیری می‌کند. دوبینی ممکن است یک چشم و یا هر دو چشم را درگیر کند که به راحتی و با انجام یک آزمایش ساده قابل تشخیص است.

ادامه مطلب

image
icon

0

icon

0

icon

اکسپکتورانت (Expectorant)

اکسپکتورانت خلط آور است و با شل کردن مخاط در مجاری تنفسی به رفع گرفتگی و تنفس راحت تر کمک می‌کند. بهتر است از این دارو برای درمان علائم سرماخوردگی در کودکان زیر 6 سال استفاده نشود مگر در صورتی که به طور خاص و توسط پزشک تجویز شده باشد.

ادامه مطلب