logo
تلفن

صفحه نخست

مجله پزشکی

اکسپکتورانت (Expectorant)

اکسپکتورانت (Expectorant)

اکسپکتورانت (Expectorant) برای درمان سرفه و احتقان ناشی از سرماخوردگی، برونشیت و سایر بیماری های تنفسی استفاده می‌شود. این دارو در بهبود سرفه های مداوم ناشی از سیگار کشیدن و یا مشکلات تنفسی مزمن مانند برونشیت مزمن و آمفیزم (از بین رفتن دیوارهٔ کیسه‌های هوایی ریه) کاربرد ندارد، مگر اینکه توسط پزشک توصیه شده باشد. اکسپکتورانت خلط آور است و با شل کردن مخاط در مجاری تنفسی به رفع گرفتگی و تنفس راحت تر کمک می‌کند. بهتر است از این دارو برای درمان علائم سرماخوردگی در کودکان زیر 6 سال استفاده نشود مگر در صورتی که به طور خاص و توسط پزشک تجویز شده باشد.

دوز و موارد مصرف اکسپکتورانت

این دارو به صورت قرص‌های معمولی 200 و 400 میلی گرمی، قرص با تاثیر کند (که باید بدون خرد شدن و جویدن بلعیده شود) و با دوزهای 600 و 1200 میلی گرمی،‌ شربت خوراکی در دوز 100 میلی گرم در 5 میلی لیتر، مایع با دوزهای 100 و 200 میلی گرم در 5 میلی لیتر و بسته های 50 و 100 میلی گرمی وجود دارد و معمولا در درمان سرفه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عوارض جانبی اکسپکتورانت

سرگیجه،‌ خواب آلودگی،‌ کاهش سطح اسید اوریک در بدن،‌ دل درد،‌ حالت تهوع،‌ استفراغ، سردرد،‌ راش و ایجاد سنگ کلیه از عوارض جانبی اکسپکتورانت هستند.

موارد منع مصرف

در صورت حساسیت بیش از حد نباید مصرف شود.

هشدارها

در صورتی که دارو بدون نسخه پزشک و در درمان سرفه های مزمن و مداوم مورد استفاده قرار گیرد و بیمار پس از گذشت 7 روز بهبود نیابد، پزشک حتما باید در جریان قرار گیرد.

مصرف در دوران بارداری و شیردهی

بر اساس مطالعات انجام شده مصرف اکسپکتورانت در دوران بارداری هیچ خطری برای جنین ایجاد نمی‌کند. اما با توجه به اینکه دفع این دارو در شیر مادر هنوز مشخص نشده، بهتر است در دوران شیردهی با احتیاط مصرف شود.

منابع:
reference.medscape.com, webmd.com

دریافت مشاوره و نوبت حضوری از پزشکان تغذیه و رژیم غذایی

اگر نیاز به مشاوره و یا نوبت حضوری در زمینه تغذیه و رژیم غذایی دارید پزشکان ما آماده خدمت هستند

مینا فرهادی

حکیمه شیخ زاده

شاهین موثقی

سعید مقدم

مهدیه امیراولاد

علی فتاح زاده

نعیمه هاشمی

مشاهده بیشتر

مجلات مرتبط با علوم تغذیه و رژیم غذایی

پیشنهاد می شود حتما مطالعه کنید