logo
تلفن

صفحه نخست

مجله پزشکی

در شرایط کرونا چه جوری نسخه می گیرید؟

در شرایط کرونا چه جوری نسخه می گیرید؟

نسخه‌ی الکترونیکی (E-prescription) یک نسل جدید در دنیای پزشکی‌ست که با حذف نسخه‌ی کاغذی پزشک، زمان را برای پزشک و بیمار ذخیره می کند. تجویز الکترونیکی با استفاده از نرم‌افزارهای دارای قابلیت صدور نسخه‌ی الکترونیکی (E-prescription)، به پزشکان، پرستاران و داروسازان این امکان را می‌دهد که با حذف نسخه ی کاغذی بسیار راحتتر با بیمار و داروخانه در تماس باشند. این قابلیت جدید حوزه‌ی دیجیتال، ریسک‌های نسخه نویسیِ کاغذی و سنتی را به شدت کاهش داده است.

تصویر بلاگ

نسخ الکترونیکی E-prescriptions) و امنیت سلامت بیمار

از زمانی که در دنیا نسخه های سنتی کاغذی جای خود را به نسخه های الکترونیکی داده اند، به دلیل حذف نوشته ی خطی، خطاهای نسخه پیچی در داروخانه ها پایین آمده و داروهایی که بیماران پس از مراجعه به پزشک از داروخانه دریافت می کنند قابل اعتمادتر هستند و این دقیقا به این علت است که دست‌خط پزشک که ممکن بود بارها و بارها توسط نیروی انسانی اشتباه خوانده شود در این سیستم به طور کامل حذف شده است. یکی دیگر از مواردی که به سلامت هرچه بیشتر بیمار کمک می کند کنترل داروهای او در این سیستم است. بدین معنی که سابقه ی دارویی بیمار ذخیره شده و با مراجعه به هر پزشک بدون نیاز به توضیح سابقه‌ی دارویی وی در سیستم وجود خواهد داشت.

فواید نسخه‌ی الکترونیکی (E-prescription)

  • اطلاع رسانی جدی از آلرژی ها، اثرات دارویی و موارد تکراری به پزشک با مشاهده ی نسخه های قبلی بیمار و سابقه ی دارویی دارویی تنها با فشردن یک دکمه.
  • صرفه‌جویی در زمان با کاهش مراجعات تلفنی و حضوری به داروخانه ها.
  • بهبود بهره وری: سالیانه هزاران تماس از سمت کارکنان داروخانه با پزشکان در رابطه با اثرات داروها و آلرژی‌ها گرفته می شود که این امر زمان زیادی از هر 2 طرف خواهد گرفت. استفاده از نرم افزارهای نسخه الکترونیک با بروزرسانی مدام داروها و اثرات آن‌ها، کارمندان داروخانه ها را نسبت به همه ی داروها بروز نگه خواهد داشت.
  • بالا بردن سرعت نسخه نویسی و اصلاح دارویی از طریق مشاهده و بررسی سابقه ی دارویی بیمار
  • ذخیره ی کامل و درست اطلاعات بیماری و دارویی بیمار: اکثر بیماران پس از مراجعه به پزشک و دریافت نسخه ی کاغذی، پس از اتمام دوره ی درمان، نسخه را گم کرده و داروها را فراموش می کنند. در صورت بروز مجدد بیماری یا مشاهده ی علائم مشابه، مجدد به پزشک مراجعه خواهند کرد و اینبار به دلیل همراه نداشتن نسخه ی قبلی احتمال بروز خطا یا تداخل دارویی بسیار بالا می رود.

با توجه به زندگی مدرن امروز و اهمیت زمان، همچنین شیوع ویروس کرونا (Corona virus) و ریسک مراجعه ی حضوری به مطب و داروخانه ها، خدمات در حوزه ی سلامتی نظیر نوبت گیری آنلاین، مشاوره‌ی آنلاین، دریافت نسخه الکترونیک و ... بیش از پیش اهمیت پیدا کرده است.

یکی از اهداف مجله سلامت  پزشک‌بوک بالا بردن سطح سلامت عمومی جامعه از طریق اطلاع رسانی و آموزش های عمومی به مردم و همچنین افرادی که از لحاظ ایمنی سلامتی ضعیف و آسیب پذیر هستند می باشد.
" این بار با دست در دست هم ندادن کرونا را شکست خواهیم داد. "

دریافت مشاوره و نوبت حضوری از پزشکان تغذیه و رژیم غذایی

اگر نیاز به مشاوره و یا نوبت حضوری در زمینه تغذیه و رژیم غذایی دارید پزشکان ما آماده خدمت هستند

مینا فرهادی

حکیمه شیخ زاده

شاهین موثقی

سعید مقدم

مهدیه امیراولاد

علی فتاح زاده

نعیمه هاشمی

مشاهده بیشتر

مجلات مرتبط با علوم تغذیه و رژیم غذایی

پیشنهاد می شود حتما مطالعه کنید